Kâinat İlmi Dersi Sona Erdi

Adıyaman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde her hafta farklı ilim dallarından uzmanlar tarafından işlenen Kâinat İlmi dersinde son hafta "İslam Medeniyetinde Bilgi ve Bilim, Müslüman Bilim Adamları ve Bilime Katkıları" konuları işlenerek dönem tamamlandı.
Bu haber 2018-05-24 11:30:04 eklenmiştir.

İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Caner Ilgaroğlu tarafından Merkezi Derslikler Binası Yunus Emre Konferans Salonunda verilen derse, akademik çalışanları ile öğrenciler katıldı.

Sunumuna İslam’ın ilim ve bilim anlayışına değinerek başlayan Dr. Öğr. Üyesi Ilgaroğlu, "İslam medeniyeti açısından ilim, öncelikle Allah’ın sahip olduğu ve insanın da ancak Allah’ın kendisine vermesiyle kazanabildiği, kaynak olarak ilâhî ama zuhur olarak insanî olan bütün tasavvur, tasdik ve becerileri ifade etmektedir." dedi.

"Tevhid inancı gereği, Müslüman düşünürler ilmin, Allah’ın ezelî ilmi olarak en yetkin biçimde ve tek olduğunu düşünmüşlerdir." diyen Dr. Öğr. Üyesi Ilgaroğlu, "Mutlak bilgi ancak Allah’a aittir. Beşer düzeyinde üretilen her bilgi, gerçeğin sadece bir parçasıdır ve son tahlilde eksiktir. Bu ezelî ilim, tikel ve tümel tüm hakikatleri ihata eden, kûn emriyle kâinat biçiminde varlık aleminde tahakkuk  eden, Vahiy ile İlahi Mesaj olarak tenezzül eden ve nihayet insan aklı ve gönlüne girmek suretiyle taakkul ve tahammüd eden bir ilimdir. İnsan, 'ezelî ilmi' taakkul ettiğinde Kâinat’ı Âlem’e dönüştürür. Ve Allah’ın mahlûkatına ve masnuatına ait ilimleri icra ederek Allah’ı bilir, tanır, sever ve ona kulluk eder." dedi.

İlim, bilim, cehalet ve din konularına da vurgu yapan Dr Öğr. Üyesi Ilgaroğlu, Müslüman bilim adamlarının bilime katkılarının yadsınamaz olduğunun altını çizerek, dünya tarihine damga vurduklarını söyledi.

Dr. Öğr. Üyesi Ilgaroğlu, Tıp biliminde İbn Sînâ, Matematik bilimine Harezmi, Ömer Hayyam, Ali Kuşçu, Astronomide Fergami, Battani, Tusi, İbn el-Heysem ve Birûnî, Fizikte İbn el-Heysem ve Kemalüddin el-Farisi, Kimyada Cabir ibn Hayyam, Coğrafyada Katip Çelebi, Denizcilikte ise Piri Reis gibi Müslüman bilim adamlarının tarihe damga vurduklarını dile getirdi.

İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Caner Ilgaroğlu, dersin sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı.

Kaynak : PHA
ETİKETLER : adıyaman adıyaman haberleri haberler.com adıyaman haberi adıyaman sondakika adıyaman perre haber ajansı adıyaman nabız hüsrev kutlu tbmm ahmet aydın recep tayyip erdoğan adıyaman sokak haberleri adıyaman belediyesi adnan boynukara adıyaman üniversitesi adıyaman kyk yurdu adıyaman kyk abdullah erin mahmut demirtaş halil fırat ak parti ak parti adıyaman oğuz mutlu orhan pehlül fatma ulubey adıyaman besni adıyaman gölbaşı adıyaman kahta kahta haberleri kahta merkez zeynel abidin kıymaz sercan sakar adiyaman cihan haber cihan haber perre haber adıyaman haber ajansı adıyaman ajansı haber adıyaman haberi adıyaman sondakika adıyaman adıyaman sondakika son dakika adıyaman adıyaman devlet hastanesi haberin nabzı adıyaman güncel haber
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Gazete Manşetleri

sanalbasin.com üyesidir
© Copyright 2014 Kanal Adıyaman. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
SİYASET
DÜNYA